Zakupy

Ranking najlepszych rowerów szosowych

Płaskie, utwardzone i przeważnie równe trasy asfaltowe są terenem przeznaczonym do użytkowania zaprezentowanej kategorii jednośladów. Nawet najlepszy rower szosowy będzie miał spore trudności w poruszaniu się po piaszczystych lub żwirowych ścieżkach. Jednak na obszarze dróg publicznych, w tym stref wydzielonych dla rowerzystów, można rozwinąć większą prędkość i poczuć prawdziwą frajdę z jazdy. Wbrew stereotypom, takie modele nie są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalnych kolarzy. Często wykorzystują je także hobbyści oraz amatorzy, rozpoczynający swoją przygodę z tą aktywnością. Ranking rowerów szosowych może zaś pomóc w wyborze: trwałego, stylowego i niezawodnego jednośladu. Będzie to wersja z cienką, lekką ramą, a także podobnymi oponami, przystosowanymi niemal wyłącznie do jazdy po asfalcie.  

Ranking rowerów szosowych – polecane modele

Dużym ułatwieniem przy zakupie tego wariantu roweru może okazać się profesjonalna analiza możliwości danych modeli. W sieci są dostępne specjalistyczne opisy oraz oceny jakości takich jednośladów. Wystarczy zdać się na aktualny ranking rowerów szosowych, prezentujący zalety i wady poszczególnych propozycji w tej grupie. Jako godne polecenia można na przykład wyróżnić wersje:

  • Miasto Fit,
  • Kross Vento 3.0,
  • Merida Scultura 200,
  • Merida Reacto 400,
  • Romet Huragan.

Wymienione typy jednośladów są wyposażone w praktyczne elementy niwelujące: skutki najazdu na nierówności czy wyboje, zacięcia podczas zmiany biegów albo ryzyka przypadkowych otarć czy podrażnień skóry. Nie można zapomnieć o odpowiednim dopasowaniu rozmiaru ramy. Najczęstsze opcje to warianty konstrukcyjne od S do XL. Takie wskazania mogą ułatwić decyzję, jaki rower szosowy ostatecznie kupić. Dodatkowym argumentem jest dość spora rozpiętość cenowa, która oznacza zmieszczenie się w przyjętym budżecie zakupowym. Nawet gdy ten na pozór wydaje się skromny. 

Ranking rowerów szosowych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Konkretne przeznaczenie użytkowe wiąże się także z koniecznością sprawdzenia podstawowych mechanizmów i klasy wyposażenia w danym jednośladzie. Rozważając, jaki rower szosowy jest godny zakupu, należy zatem zwrócić baczną uwagę na:

  • materiał, z którego wykonano ramę,
  • rozmiar i surowiec zastosowany do produkcji kół,
  • odpowiednią klasę hamulców oraz przełożeń,
  • ustawienia ułatwiające dopasowanie do sylwetki w czasie jazdy.

Należy mieć świadomość, że nawet najlepszy rower szosowy nie zapewni wygody porównywalnej z modelami miejskimi czy trekkingowymi. Wszystko z uwagi na specyficzną, aerodynamiczną sylwetkę podczas przemierzania kolejnych odcinków. Nie każdy użytkownik tego jednośladu może przyzwyczaić się do takiej postawy ciała. Stąd czasem pojawiają się bóle kręgosłupa lub nieoczekiwane skurcze. W większości są to jednak chwilowe niedogodności, które mijają wraz z następnymi kilometrami na tym rowerze. Uciążliwe dolegliwości da się też wyeliminować, dzięki profesjonalnemu badaniu w serwisie.

Jeśli nie wiesz, jaki rower szosowy wybrać, to koniecznie sprawdź sprawdzony ranking: https://pieknyrower.pl/ranking-rowerow-szosowych/