Bankowość i finanse

Kredyt samochodowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Zakup auta często wiąże się z potrzebą pozyskania większych środków finansowych. Dobrym rozwiązaniem może być w tej sytuacji skorzystanie z kredytu na zakup auta. Nie jest to typowy kredyt gotówkowy, lecz oferta skonstruowana wyłącznie na zakup pojazdu. Warto jednak wcześniej dokładnie wiedzieć na czym taki kredyt polega. Dzięki temu możliwy będzie wybór najlepszej oferty.

Koszty kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy jak każdy kredyt czy pożyczka wiąże się z określonymi kosztami. Mowa tu o prowizji za udzielenie kredytu, jego oprocentowaniu oraz kosztach związanych z ubezpieczeniem. Porównując oferty kredytu na zakup samochodu właśnie te trzy parametry należy wziąć pod uwagę w szczególności. Może się także zdarzyć tak, że bank udzielając kredytu samochodowego będzie wymagał wniesienia kosztu własnego.

Rodzaje kredytów samochodowych

Na rynku można spotkać się z trzema głównymi rodzajami kredytów gotówkowych. Pierwszym w nich jest standardowy kredyt samochodowy. Działa on podobnie jak kredyt gotówkowych. Po jego przyznaniu kredytobiorca spłaca comiesięczne raty. Pamiętać jednak trzeba, że kredyt przeznaczyć można tylko na zakup pojazdu. Dlatego środki najczęściej trafiają bezpośrednio na konto sprzedającego. Drugi rodzaj kredytu na zakup auta bądź innego pojazdu to kredyt 50/50. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż kredyt ten nie jest oprocentowany. Sam kredyt spłacany jest w dwóch ratach. Pierwsza rata, połowa wartości samochodu, wpłacana jest od razu. Druga część po ustalonym z kredytodawcą terminie. Trzeci rodzaj kredytu samochodowego to tzw. kredyt balonowy. W tym przypadku finansowanie rozłożone jest na trzy części. W pierwszej wpłacany jest wkład własny. Kolejna część kredytu rozkładana jest na miesięczne raty. Na koniec wpłacana jest trzecia część kredytu. Najczęściej te trzy etapy podzielone są na zasadzie 20% wkładu własnego, 50% wartości samochodu rozłożone na raty i pozostałe 30% wartości auta. Rozwiązanie polegające na kredycie balonowym umożliwia także zwrot samochodu w okresie kredytowania. Dzięki temu nie ma konieczności spłaty pozostałej części zobowiązania.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Bank udzielając kredytu samochodowego często oczekują zabezpieczenia. Najczęściej jest to zastaw rejestrowy. Inne stosowane zabezpieczenie do cesja polisy AC. W takim przypadku przy ewentualnym odszkodowaniu środki finansowe trafią do banku. Często banku stosują także przewłaszczenie. Oznacza to, że w dowodzie rejestracyjnym bank wpisany jest jako współwłaściciel samochodu.