W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie człowieka, który nie posiada konta bankowego. Obecnie, oprócz możliwości szybkich, bezgotówkowych rozliczeń, banki zapewniają nam cały wachlarz usług dodatkowych, które możemy otrzymać za darmo lub po zgodzeniu się na niewielką, miesięczną opłatę. Jednak, chociaż większość z nas nie wyobraża sobie życia bez konta bankowego, czy karty kredytowej, to często może się okazać, że płacimy za nie zupełnie niepotrzebnie.
Dlaczego płacimy za prowadzenie konta?
Bank, jak każde przedsiębiorstwo działa po to, żeby generować zysk. Nic więc dziwnego, że za świadczenie nam usług pobiera opłaty. Często mogą wydawać się symboliczne, jednak w skali roku, czy w perspektywie dziesięciu lat, jest to już znacząca kwota. Niektóre banki zwalniają nas z opłat za konto, czy za kartę debetową po spełnieniu określonych warunków. Jednak nie zawsze będziemy o tym pamiętać, co spowoduje, że często możemy płacić miesięcznie znacznie więcej, niż nam się wydaje.
Jakie inne opłaty bank może od nas pobrać?
Niezależnie od tego, czy płacimy za kartę i konto osobiste, czy nie, bank może pobrać od nas opłatę za w zasadzie każdą inną czynność, którą wykonujemy czy to w serwisie online, czy w aplikacji, telefonicznie, czy w oddziale. Co prawda większość banków ma w swojej darmowej ofercie podstawowe czynności, które wykonujemy, ale przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, żeby nie zostać niemile zaskoczonym. Podstawowa zasada mówi, że za wygodę się płaci i sprawdza się ona również w przypadku usług bankowych. Warto nadmienić, że o ile w wielu bankach możemy znaleźć darmowe wypłaty z bankomatów innych sieci, czy nawet przelewy natychmiastowe, to regułą jest, że za przewalutowania zapłacimy naprawdę sporo. Często też banki oferują nam różne dodatkowe opcje za darmo przez określony czas, licząc na to, że zapomnimy z nich zrezygnować i po okresie promocyjnym nadal będziemy ponosić opłaty.
Jak mądrze korzystać z usług bankowych?
Czy powyższe oznacza, że powinniśmy przestać korzystać z usług bankowych? Oczywiście nie. Natomiast w prosty sposób, zamiast płacić za produkty bankowe, możemy zacząć na nich zarabiać. Wystarczy wyszukać stronę, czy bloga, na której publikują osoby zajmujące się prześwietlaniem promocji bankowych. Nie dość, że możemy tam znaleźć konta i karty, za których prowadzenie nie zapłacimy ani złotówki, to jeszcze bank zapłaci nam za to, że skorzystamy z jego usług w ramach promocji. Rocznie możemy w ten sposób otrzymać nawet kilka tysięcy złotych. Poza tym warto zawsze zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. Pamiętajmy, że choć może się wydawać, że opłaty, które ponosimy miesięcznie to tylko kilka lub kilkanaście złotych, ale możemy łatwo ich uniknąć, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na coś, co naprawdę sprawi nam radość.