Nieruchomości

Zasady układu pokoju.

Jeśli chodzi o wystrój i projekt pomieszczenia, rozkład / układ jest ważnym czynnikiem i ma duży wpływ na to, jak wygodne, wygodne i estetyczne będzie pomieszczenie. Kiedy pracujesz z przestrzenią, taką jak salon, kuchnia lub łazienka , istnieją armatury lub elementy, których nie można zmienić, oraz otwarte przestrzenie, w których można umieścić meble i elementy, które można zmienić. Osiągnięcie równowagi między tymi komponentami i przepływem ruchu w przestrzeni, na zewnątrz i wokół niej tworzy albo harmonijne pomieszczenie, albo takie, które jest niezgodne z jego proporcjami lub funkcjonalnością.
Dobry układ pomieszczeń pozwala ludziom i zwierzętom efektywnie poruszać się po przestrzeni.

Punktem odniesienia jest to, że wielkość człowieka powinna być standardem określającym, ile miejsca potrzeba wokół takich rzeczy, jak wyspy kuchenne i szafki do zabudowy, a także w przejściach, takich jak drzwi i inne wejścia. W przypadku bardzo dużych przestrzeni, pozostawienie nieco większej przestrzeni może być odpowiednie dla proporcji pomieszczenia. W mniejszych pomieszczeniach, takich jak salony lub małe sypialnie, nie popełniaj błędu, powodując, że dostęp do szaf lub biurka jest zbyt ciasny i wąski. To, co zaoszczędzisz w okolicy, stracisz na wygodzie i łatwości użytkowania.

Aby usprawnić przepływ ruchu w pomieszczeniu, oceń przestrzeń w odniesieniu do wejść i wszelkich ważnych elementów, które będą używane regularnie, takich jak sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją, włączniki światła i gniazdka elektryczne. Mając te elementy jako przewodnik, możesz zacząć definiować najbardziej logiczny ruch w przestrzeni i odpowiednio zaplanować rozmieszczenie mebli.

W pomieszczeniu mogą również występować inne cechy, które mają wpływ na przepływ. Drzwiczki i szuflady przesuwają się do środka i na zewnątrz, a w użyciu zajmują dodatkową powierzchnię. Dzieje się tak również w przypadku niektórych rodzajów mebli, takich jak rozkładane fotele, które wymagają więcej miejsca, gdy są w pełni rozłożone, oraz krzesła wokół stołu w jadalni, które wymagają dostępu podczas użytkowania. Ważne jest, aby przewidzieć i zapewnić funkcjonalną przestrzeń dla tych funkcji.

Zwróć uwagę na rozmieszczenie mebli, ponieważ wpływa to na przepływ. Odległość od przedniej krawędzi kanapy do stolika do kawy lub pufy powinna być wystarczająco szeroka, aby umożliwić łatwy dostęp i użytkowanie. Wygoda i komfort są ważne, więc kieruj się najlepszą oceną.

Po zdefiniowaniu obszaru, z którym musisz pracować, nadszedł czas, aby wytyczyć przestrzeń, wzbudzić zainteresowanie i zwiększyć funkcjonalność. Oto jak:
• Utwórz punkt centralny. W niektórych pokojach jest to łatwe. Telewizor z płaskim ekranem w pokoju rodzinnym, kominek w salonie i wspaniały widok z jadalni to skuteczne punkty centralne, które pomagają wytyczyć przestrzeń. Wskazywanie lub ustawianie mebli w celu wykorzystania tych elementów to intuicyjne podejście do układu pomieszczenia. W bardziej wymagających pomieszczeniach obrazy ścienne, półki lub elementy funkcjonalne, takie jak biurka, mogą być centralnym punktem.
• Zdefiniuj przestrzeń. Gdy znajdziesz już punkt centralny, utwórz grupę lub grupy, które wykorzystają to skupienie i ułatwią ludziom spotykanie się, rozmowę i wygodne przebywanie w pobliżu. Aby przenieść aranżację krzeseł i stołów na wyższy poziom projektowania, zakotwicz je w przestrzeni za pomocą dywanika, regału, oświetlenia zadaniowego lub grupy obrazów ściennych. W dużym pomieszczeniu jest to szczególnie skuteczne i tworzy wyspy zainteresowania, które sprawiają, że pomieszczenie jest przytulniejsze i przyjemniejsze w użyciu.
• Użyj tego, z czym masz do czynienia. Przy określaniu przestrzeni do wykorzystania w grupach, naturalne elementy architektoniczne w pomieszczeniu mogą być bardzo pomocne. Umiejscowienie okien, zabudów, wybojów, a nawet opraw, takich jak oświetlenie ścienne, może być przydatne w konstruowaniu stref do rozmów, pracy i wypoczynku. Czasami problematyczny element w pomieszczeniu, taki jak krótka ściana lub dziwnie nachylona ściana, może pomóc w stworzeniu inspirującego układu, który jest kreatywny i całkowicie wyjątkowy.