Praca i kariera

Wady i zalety pracy w systemie zmianowym.

Każdy charakter pracy, bez względu na system, w jakim jest wykonywana posiada wady i zalety, o których warto pamiętać decydując się na zatrudnienie. W naszym kraju istnieje wiele zakładów, które pracują w ruchu ciągłym a to wymusza wśród pracowników gotowość do pracy o różnych porach dnia. Bardzo często ma możliwości wyłączenia instalacji lub linii produkcyjnych. Nie można tu nie wspomnieć również o wszelkich służbach takich, jak Policja, Straż Pożarna, Pogotowie ratunkowe i innych tego typu, mających nieść pomoc ludziom oraz mieniu.

Wady pracy w systemie zmianowym.

Ludzki organizm z natury przygotowany do aktywności w ciągu dnia, a w nocy oczekuje odpoczynku. Praca w systemie zmianowym wymusza przestawienie swojego rytmu dobowego tak by czas najwyższej aktywności organizmu występował wtedy, kiedy wykonujemy obowiązki służbowe.

Do wad pracy w systemie zmianowym możemy zaliczyć m. in.:

– brak możliwości odpoczynku – gdy my odpoczywamy np. po nocnej zmianie wiele osób jest w czasie największej aktywności i dobiegają do nas hałasy z otoczenia,
– praca w weekendy i święta,
– narażenie na różne choroby – problemy gastrologiczne wywołane nieregularnymi posiłkami, choroby narządu wzroku spowodowane niedostatecznym oświetleniem,

Zalety pracy w systemie zmianowym.

Czasami można odnieść wrażenie, że w ciągu dnia na ulicach miast i wsi jest taki tłum ludzi, że chyba nikt w tym kraju nie pracuje. Pomijając osoby bezrobotne i emerytów, większość z tych osób pracuje właśnie w systemie zmianowym i akurat w tym dniu wykonuje swoje obowiązki służbowe o innej porze dnia lub po prostu ma wolne.

Wśród zalet w systemie zmianowym można wymienić m. in.:

– czas wolny w środku dnia, tygodnia – bardzo potrzebny na załatwienie spraw urzędowych czy wizytę u lekarza,
– dodatek zmianowy – dodatek do pensji mający wynagrodzić nam prace w porze nocnej,

Należy zauważyć, że osoby pracujące w systemie zmianowym często przepracowują więcej godzin niż osoby zatrudnione w systemie jednozmianowym. Wynika to z grafiku, ustalonego z potrzeby zapewnienia ciągłości produkcji. Powstała różnica powinna być rozliczona według wewnętrznego regulaminu, w oparciu o Kodeks Pracy. Mogą to być dodatkowe dni wolne do wybrania, bądź też dodatkowe wynagrodzenie za przepracowane godziny nadliczbowe.

Natomiast tam gdzie nie ma sztywnego grafiku ilość godzin kontroluje się na bieżąco.
O tym, czy praca w systemie zmianowym jest odpowiednia dla nas nie dowiemy się póki sami nie przepracujemy w ten sposób określonego czasu. Może się okazać, że będziemy wprost uwielbiać pracę o różnych porach dnia i nocy. Może jednak dojdziemy do wniosku, że taki system pracy działa destrukcyjnie na nasz organizm a permanentne zmęczenie utrudnia nam funkcjonowanie do tego stopnia, że żadne gratyfikacje nie powstrzymają nas od szukania pracy od siódmej do piętnastej.