Bankowość i finanse

Portfele sprzętowe Ledger. Czy warto z nich korzystać?

Firma Ledger powstała w 2014 roku i stworzyła konkurencję dla ówczesnego monopolisty, firmy SatoshiLabs zajmującej się produkcją portfeli Trezor. Tylko tym dwóm firmom udało się zdobyć globalne zainteresowanie. W wielu kręgach, portfele Ledger uchodzą za bardziej nowoczesne oraz funkcjonalne. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom oraz odpowiedzieć na pytanie, czy wciąż opłaca się korzystać z portfeli sprzętowych marki Ledger.

Ledger Nano S – solidność i bezpieczeństwo

W roku 2014 swoją premierę miał portfel Ledger Nano S, czyli pierwsza wersja portfela zaprojektowanego przez tę firmę. To niewielkie, proste urządzenie ze metalową zakładką, która chroni ekran. Swoim wyglądem, Ledger przypomina zwykłego pendriva. Posiada również port USB, dzięki czemu, możemy połączyć urządzenie z komputerem, laptopem lub urządzeniem mobilnym.

Urządzenie Ledger Nano S obsługuje ponad setkę kryptowalut. W jednej chwili możemy tu zainstalować kilka aplikacji potrzebnych do przechowywania walut cyfrowych. Po połączeniu portfela z komputerem lub smartfonem, mamy możliwość zarządzania zdeponowanymi środkami. To jedyny moment, w którym nasze kryptowaluty pozostają online. Gdy portfel jest odłączony, waluty cyfrowe są w stu procentach bezpieczne i nie mogą paść ofiarą cyberprzestępców.

Ledger Nano X – w trosce o większą funkcjonalność

W roku 2019 firma wydała unowocześnioną i zmodernizowaną wersję portfela. Model Ledger Nano X stawia przede wszystkim na większą funkcjonalność oraz prostą obsługę. Posiada większy i dokładniejszy ekran, a także bezprzewodową łączność bluetooth, co jest innowacją w świecie portfeli sprzętowych. To ogromne ułatwienie, ponieważ nie musimy mieć przy sobie kabla USB, aby połączyć portfel ze smartfonem w dowolnym miejscu.

Nowoczesne portfele Ledger obsługują większą liczbę aplikacji i mogą przechowywać kilkaset różnych kryptowalut. Producent stale ulepsza oprogramowanie, które możemy zaktualizować za każdym razem, gdy podłączymy portfel do urządzenia z dostępem do sieci. Portfele Ledger Nano X momentalnie zyskały ogromną popularność ze strony użytkowników i przez pierwszy rok na rynku zanotowały imponujące wyniki sprzedaży.

Jak korzystać z portfeli sprzętowych Ledger?

Korzystanie z portfeli sprzętowych jest bardzo proste i nie powinno sprawić trudności osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kryptowalutami. Portfel należy podłączyć kablem USB lub poprzez Bluetooth z dowolnym urządzeniem z dostępem do Internetu. Pierwsza konfiguracja zakłada ustawienie PIN-u, instalacje nowego oprogramowania, a także wybór aplikacji, które powinny zostać zainstalowane na naszym portfelu. Spisujemy także losowy seed, czyli 12 lub 24 wyrazy wyświetlane przez portfel. To kopia zapasowa urządzenia, którą należy przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Płatności z poziomu portfela sprzętowego również nie są skomplikowane. Wystarczy podłączyć urządzenie, a następnie uruchomić menager Ledger. Jest on dostępny w wersji desktopowej, przeglądarkowej oraz mobilnej. Wybieramy wybraną kryptowalutę, jej ilość, a następnie wpisujemy adres portfela odbiorcy przelewu. Potwierdzamy PIN-em, co zatwierdzi transakcję. Portfele Ledger można wykorzystać zarówno do płatności online, jak również w lokalach stacjonarnych.

Dlaczego portfele Ledger cieszą się tak dużą popularnością?

Wszystko za sprawą wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Nasze środki zostają zdeponowane na cold wallecie, który nie ma połączenia z Internetem. Dzięki temu, kryptowaluty nie mogą zostać przejęte przez hackerów. Waluty cyfrowe pozostają w środowisku online tylko przez chwilę, w momencie zatwierdzania transakcji. W tak krótkim czasie nic złego nie może się wydarzyć. Użytkownicy są również ubezpieczeni na wypadek kradzieży, zgubienia lub uszkodzeniu sprzętu. Wszystko za sprawą kopii zapasowej w formie seeda, który pozwala odtworzyć portfel w innym miejscu. Przeczytaj obszeną recenzję i opinie na temat portfela Ledger Nano S, przygotowane przez portal InfoCrypto.

Urządzenia cieszą się ogromną popularnością zarówno w przypadku inwestorów, jak również osób, które chcą cieszyć się szybkimi i wygodnymi płatnościami w codziennym życiu. Możemy przypuszczać, że w przyszłości pojawią się modele, które umożliwią płatności zbliżeniowe, a także płatności bezpośrednio z poziomu portfela z ekranem dotykowym. Wystarczy wdrożyć system, który będzie aktywował połączenie online tylko w sytuacji wysyłania środków.

Gdzie można zakupić portfel sprzętowy Ledger?

Użytkownicy mogą zamówić portfel bezpośrednio ze strony internetowej producenta. Dostępne są również polskie sklepy online będące oficjalnym dystrybutorem sprzętu w kraju. W sprzedaży znajduje się model Nano S dostępny w cenie ok. 200 złotych, a także nowy model X w cenie ok. 600 złotych. Portfele Ledger można ponadto wzbogacić licznymi gadżetami, np. dodatkowym etui. W zestawie znajduje się oczywiście kabel USB potrzebny do łączenia portfela z komputerem lub smartfonem. Unikajmy kupowania używanych portfeli sprzętowych, gdyż mogą one posiadać szkodliwe oprogramowanie, które narazi nasze kryptowaluty.

Jakie kryptowaluty obsługują portfele Ledger?

Do dyspozycji mamy pokaźną listę kilkuset różnych kryptowalut. W przypadku modelu Nano S ogranicza nas pamięć wewnętrzna, na której możemy zainstalować kilka aplikacji do przechowywania walut cyfrowych. W modelu Nano X można ich zainstalować znacznie więcej, dzięki czemu, niemal wszystkie kryptowaluty można przechowywać w jednym miejscu. Pełną listę kryptowalut kompatybilnych z portfelami Ledger sprawdzisz na stronie internetowej producenta.

Czy warto korzystać z portfeli sprzętowych Ledger?

Biorąc pod uwagę poziom bezpieczeństwa, funkcjonalność oraz wygodę, portfele sprzętowe to obecnie najwygodniejszy sposób przechowywania kryptowalut. To niewielkie urządzenia, które możemy zabrać ze sobą wszędzie. Dzięki temu, portfel sprzętowy sprawdza się nie tylko w płatnościach online, ale również w sklepach stacjonarnych obsługujących kryptowaluty. Portfele Ledger to uznana marka, która może pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami ze strony klientów.