Bankowość i finanse

Konto Bankowe tanie w prowadzeniu – jak założyć?

Zakładając konto bankowe musimy zwrócić uwagę na szereg różnych kwestii. Bardzo często skupiamy się wyłącznie na braku opłat miesięcznych za prowadzenie. To jednak nie jedyna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, podczas wyboru banku, w którym założymy rachunek bankowy.

Bardzo dużo spośród banków zachęca nas do założenia konta bankowego poprzez brak opłat miesięcznych za prowadzenie. Tymczasem istnieje szereg innych opłat, jakie mogą być powiązane z utrzymaniem konta bankowego. Wśród nich warto zwrócić uwagę na przelewy internetowe, prowizję za wypłatę z bankomatów czy koszt związany z utrzymaniem karty płatniczej.

Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

Otwierając konto w banku, warto przeanalizować kilka różnych kwestii związanych z prowadzeniem rachunku. Jednym z nich jest bez wątpienia opłata miesięczna za prowadzenie konta osobistego. Część banków decyduje się na pobieranie takiej opłaty, a część nie. Są też banki, które uzależniają naliczenie miesięcznej opłaty od aktywności jaką będzie generował posiadacz rachunku. Jeśli przykładowo, na koncie będą cyklicznie będą się pojawiały określone wpływy np. z tytułu wynagrodzenia, bank zrezygnuje z pobierania z opłaty miesięcznej. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku karty płatniczej czy debetowej. Jeżeli będziemy aktywnie z niej korzystać, wykonując określoną liczbę transakcji w danym miesiącu, bank nie pobierze opłaty miesięcznej za utrzymanie karty.

Jak pokazują najnowsze dane portalu Banki24 – https://www.banki24.com.pl/ , banki co raz częściej oferują konta bankowe, w przypadku których koszt prowadzenia, uzależniony jest do aktywności na koncie. Możemy więc cieszyć się w pełni darmowym kontem bankowym, pod warunkiem że będziemy aktywnie z niego korzystali.

Konto bankowe – dodatkowe opłaty

Poza opłatą miesięczną za prowadzenie czy opłatą za kartę, banki pobierają również inne opłaty związane z prowadzeniem rachunku. Bardzo często dotyczy to przelewów internetowych. Choć większość banków rezygnuje z pobierania opłat za samo wysłanie przelewu, to może się okazać, że bank pobierze od nas opłatę za autoryzację przelewu, którą dokonujemy np. za pomocą sms’a. Podobna sytuacja może dotyczyć zleceń stałych, w przypadku których banki bardzo często naliczają dodatkowe opłaty.

Choć liczba wypłat gotówkowych w ostatnim czasie znacząco się zmniejszyła, to jednak bardzo dużo osób nadal korzysta z bankomatów, wypłacając w nich pieniądze. Dużo banków umożliwia wypłatę gotówki bez pobierania dodatkowej prowizji, ale wyłącznie za pośrednictwem własnych bankomatów. Jeśli więc do wypłaty gotówki użyjemy bankomatu innego banku, naliczona zostanie nam dodatkowa prowizja. Są jednak banki, które w zamian za nie dużą opłatę miesięczną, umożliwiają darmowe wypłaty gotówki z dowolnych bankomatów znajdujących się na terenie Polski.

Dostęp przez przeglądarkę lub aplikację

Niemniej ważną kwestią związaną z prowadzeniem rachunku bankowego, jest dostęp do niego za pomocą urządzeń elektronicznych. Obecnie większość kont umożliwia cało dobowy dostęp do konta za pomocą komputera, laptopa czy smartfona. Dzięki temu o każdej porze dnia i nocy możemy zweryfikować stan posiadanego salda czy historię wpłat i wypłat.