Ciekawostki

Jak wybrać najlepszy agregat do domu?

Z uwagi na to, że wybór agregatów prądotwórczych na rynku jest bardzo szeroki i zróżnicowany, większość użytkowników ma problem z wyborem jednego, konkretnego modelu. Warto wiedzieć, na jakiej zasadzie działa dobry agregat prądotwórczy, a także – co wziąć pod uwagę przy jego zakupie.

Dostępne rodzaje agregatów prądotwórczych

Warto wiedzieć, jakie agregaty prądotwórcze są obecnie dostępne w sklepach. Dzielą się one przede wszystkim ze względu na zastosowane w nich prądnice – tu wyróżnić można urządzenia jednofazowe i trójfazowe. Te drugie są o wiele bardziej funkcjonalne, jednak wyróżniają się także większą ceną. Osoby, które kupują agregat na zapas, bez określenia swoich potrzeb, powinny postawić właśnie na ten trójfazowy. Urządzenia można podzielić także ze względu na ich typ konstrukcji. W sklepach dostępne są zarówno urządzenia przenośne, jak i stacjonarne. Przenośne posiadają mniejsze wymiary i wagę niż modele stacjonarne, toteż z powodzeniem można przenosić je z miejsca na miejsce.

Na jakiej zasadzie działa agregat prądotwórczy?

Główne elementy ich konstrukcji stanowią silnik spalinowy oraz prądnica. Jest to zespół mechanizmów, które ruch tłoków zamieniają na prąd elektryczny w drodze indukcji. W dalszych etapach pracy urządzenia wytworzony prąd przekazywany jest do zasilanych przez agregat urządzeń. Wiedząc już, jak działa generator prądu, pora zastanowić się, jakie urządzenie najlepiej kupić. Sprawdź wszystkie agregaty i wybierz najlepszy!

Co wziąć pod uwagę wybierając urządzenie do domu?

W przypadku urządzenia do niewielkiego domu jednorodzinnego wystarczy jednofazowy agregat prądotwórczy, który podtrzyma pracę podstawowych urządzeń zasilanych z sieci. Przy wyborze generatora prądu trzeba wziąć pod uwagę:

  • moc – podawana jest na tabliczce znamionowej urządzenia. Uznaje się, że powinna być ona o około 30% większa niż łączna moc wszystkich urządzeń, które będzie zasilał agregat,
  • rodzaj paliwa – w sklepach dostępne są urządzenia zasilane benzyną, ropą lub gazem. Uznaje się, że to silniki benzynowe charakteryzują się najwyższą kulturą pracy, jednak koszty ich eksploatacji mogą być nieco wyższe. Silniki zasilane ropą nie są najlepszym pomysłem do domów jednorodzinnych, a to ze względu na to, że dość głośne,
  • cenę urządzenia – nie ma co ukrywać, dla większości klientów cena będzie jednym z decydujących czynników, jeśli chodzi o wybór konkretnego sprzętu prądotwórczego. Ceny dostępnych na rynku generatorów rozpoczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilkunastu tysiącach. Do prostych, domowych rozwiązań z powodzeniem nada się agregat jednofazowy, za który trzeba zapłacić nie więcej niż 4000 zł.

Jakie urządzenia może zasilać agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym podczas awarii sieci elektrycznej może zasilać podstawowe sprzęty, takie jak zamrażarka, kuchenka elektryczna, lodówka, mikrofalówka, piec co czy też sprzęt elektroniczny. Dzięki niemu nawet podczas dłuższej przerwy w dostawie prądu można funkcjonować w normalny sposób.