Bankowość i finanse

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego każdy powinien o nim pomyśleć?

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego każdy powinien o nim pomyśleć?

Własny dom i mieszkanie to często ogromna satysfakcja, ale i masa zmartwień. W końcu każdy z nas chce czuć się bezpiecznie. Oglądając telewizję, możemy często usłyszeć wiele przykrych informacji o różnorodnych zdarzeniach. Często zdarza się, że wielu ludzi w wyniku powodzi czy innych zdarzeń losowych traci swój dobytek życia. Pojawiają się wtedy problemy z odbudową zniszczeń, gdyż wymagane są ogromne nakłady finansowe. Aby móc bezpiecznie funkcjonować w swoim domu czy mieszkaniu możliwe jest zabezpieczenie dorobku poprzez wykupienie polisy ubezpieczeniowej. To świetny sposób na zabezpieczenie majątku i gwarancja bezpieczeństwa finansowego. Dlaczego każdy posiadacz domu lub mieszkania powinien wykupić polisę? O tym przeczytasz w naszym artykule. 

Czym są polisy mieszkaniowe?

Polisy mieszkaniowe to nic innego, jak ubezpieczenia mieszkania lub domu. Dzięki temu nieruchomość i jej posiadacz są zabezpieczeni finansowo przed różnorodnymi zdarzeniami. To ochrona przed wieloma szkodami, będącymi wynikiem zdarzeń losowych czy działalności człowieka, jak np. włamywaczy, złodziei i wandalów. Kiedy w wyniku zdarzeń powstaną jakiekolwiek straty, ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie, które pokryje wszystkie powstałe straty. 

Pomimo iż ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe, wiele osób jest zmuszonych do wykupienia polisy. Chodzi o nieruchomość, która została zakupiona z kredytu hipotecznego, a także nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego większego niż 1 hektar. 

Dlaczego warto wykupić polisę mieszkaniową?

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie w swoim domu. Istnieje jednak wiele sytuacji, które mogą zakłócić spokój i spowodować ogromne straty finansowe. Kradzieże, włamania i akty wandalizmu, o tym słyszymy bardzo często w telewizji. Dzięki polisie możemy czuć się bezpiecznie nawet w przypadku anomalii pogodowych, jak np. zalania nieruchomości w wyniku powodzi, ulewnych deszczy, awarii instalacji i urządzeń, a także zalania przez sąsiada. Dom może ulec również zniszczeniu poprzez gradobicia, huragany i trzęsienia ziemi, a także w czasie pożaru spowodowanego podpaleniem, awarią urządzeń czy uderzeniem pioruna. Posiadając polisę można szybko odbudować dom lub zniwelować powstałe zniszczenia, bez strat finansowych i nerwów. 

Skutki zdarzeń w domach i mieszkaniach 

Ubezpieczenia w Polsce są niezwykle popularne, jeśli chodzi o samochody i maszyny budowlane oraz rolnicze. Polisy ubezpieczeniowe mieszkań i domów cieszą się zainteresowaniem społeczeństwa, jednak nadal wiele osób stwierdza, że są one zbędnym wydatkiem. Tak naprawdę kwota roczna, konieczna do uiszczenia za wykupienie ubezpieczenia mieszkań jest niewielka, w porównaniu do odszkodowania, które można otrzymać. Brak polisy wiąże się z problemami mieszkaniowymi, brakiem pieniędzy na remont lub odbudowę i koniecznością zapożyczenia się w banku. Dodatkowo to utrata wyposażenia, pamiątek, a także ogromny stres i utrata zdrowia. Polisa gwarantuje spokój i bezpieczeństwo, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jej wykupienie. 

Co wchodzi w skład ubezpieczenia mieszkania lub domu?

Wykupując polisę mieszkaniową można mieć pewność ochrony przed wieloma zdarzeniami. W jej skład często wchodzą:

  • zabezpieczenia murów, ruchomości oraz stałych elementów (okna, drzwi i meble w zabudowie);
  • zabezpieczenia wyposażenia np. mebli, sprzętu;
  • zabezpieczenia mienia ruchomego np. antyków, pamiątek i dzieł sztuki.

W zależności od wyboru polisy, wiele z nich obejmuje szkody powstałe na skutek kradzieży, włamań, napadów rabunkowych, dewastacji i aktów wandalizmu. To również ubezpieczenia od powodzi, uderzeń pioruna, wybuchów, huraganów, osuwisk i wielu innych zdarzeń. 

Warto sprawdzić, jaka oferta ubezpieczenia mieszkań i ubezpieczenia domu czeka w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych, czyli TUZ. Właśnie tam możliwe jest znalezienie oferty dopasowanej do wymagań i potrzeb właścicieli różnorodnych nieruchomości. Znajduje się tam również kalkulator ubezpieczeń, który pozwala na wybór najkorzystniejszej oferty polisy ubezpieczeniowej. 

Pamiętajmy, że ubezpieczenia domu i mieszkania to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa. Postępujące problemy klimatyczne sprawiają, że coraz częściej dochodzi do anomalii pogodowych. Zdarzają się również inne zdarzenia losowe, na które niestety nikt nie ma wpływu. O ubezpieczeniu można pomyśleć nawet zaraz po rozpoczęciu budowy. Dzięki temu nie ma konieczności ciągłego zamartwiania się o stan budowy i całej nieruchomości.