Zakupy

Jak wybrać kolor żaluzji drewnianych?

Jeśli chcesz zaprojektować okno w sposób praktyczny, wygodny, a jednocześnie piękny i oryginalny, to wystarczy zwrócić uwagę na żaluzje drewniane w całej ich różnorodności. Magazyny wnętrzarskie coraz częściej publikują zdjęcia tych osłon okiennych w salonach jako stylowy i nowoczesny element wystroju. I nie mówimy tu tylko o mieszkaniach urządzonych w stylu high-tech czy minimalistycznym: projektanci przekonują, że montaż żaluzji drewnianych jest uzasadniony nawet w konserwatywnych, klasycznych wnętrzach. Możesz skorzystać z najpopularniejszych znalezisk projektantów i udekorować swoje mieszkanie w jasny i nietuzinkowy sposób lub wnieść odrobinę nowoczesności do klasycznej oprawy dzięki żaluzjom drewnianym.

Powrót do natury: żaluzje z naturalnych materiałów

Naturalne drewno to wciąż z jednej strony wyznacznik luksusu i solidności, a z drugiej niemal jedyne połączenie współczesnego mieszkańca miasta ze środowiskiem naturalnym. Dlatego żaluzje drewniane cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Idealnie pasują do każdego pomieszczenia, w którym są już elementy drewniane, czy to meble z litego drewna, czy panele ścienne.

Dyskretne, ale stylowe i szlachetne, drewniane żaluzje równie dobrze sprawdzą się zarówno w gabinecie, jak i w salonie czy sypialni. Przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo materiału sprawiają, że można je umieścić nawet w pokoju dziecięcym lub w kuchni: naturalne drewno nie może zaszkodzić. Żaluzje drewniane to wybór osób kreatywnych, aktywnych, nowocześnie myślących i świadomych ekologicznie.

Jak wybrać kolor żaluzji drewnianych?

Najbezpieczniejszym sposobem wyboru koloru żaluzji drewnianych jest dopasowanie materiału do koloru okien. Jeśli masz białe skrzydła okienne z PVC, możesz zdecydować się na osłony okienne z gładkim wykończeniem drewna w odcieniu bieli. W przypadku drewnianych ram okiennych wybierz listwy o wyrazistej fakturze w najbliższym odcieniu. Dzięki temu żaluzje zawsze będą pasować do wnętrza domu.

Możesz również dostosować kolor żaluzji do stylu mieszkania, nawet jeśli nie pasuje do koloru ramy okiennej. Na przykład naturalny odcień drewna może wyglądać spektakularnie na białej ramie okiennej. Żaluzje drewniane warto również łączyć z innym elementem dekoracyjnym wnętrza, np. kolorem ściany. Popularnym rozwiązaniem jest dopasowanie żaluzji do wzoru i stylu mebli. To świetny sposób na nadanie oknom harmonijnego wyglądu i skoordynowanie pomieszczeń. Ta procedura może być stosowana zarówno w salonie, w kuchni, jak i w pokoju dziecięcym.

Znaczenie koloru żaluzji drewnianych

Wybierając kolor żaluzji drewnianych należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia. Żaluzje w odcieniach bieli i jasnej szarości dają poczucie przestronności, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń. Z kolei ciemniejsze kolory wprowadzają do wnętrza przytulność i ciepło. Rodzaj barwy lameli wpływa również na rozsyłanie światła w pomieszczeniu. Jasne kolory będą odbijać promienie słoneczne, dzięki czemu wnętrze będzie widoczne. Żaluzje o bardziej stonowanych kolorach mogą zatrzymać trochę światła podczas przechodzenia przez lamele. Może to mieć znaczenie w przypadku mieszkań, w których położenie okien ogranicza dopływ światła słonecznego.

Białe żaluzje drewniane

Styl skandynawski i prowansalski charakteryzują się uporządkowaną formą oraz jasnymi, pastelowymi kolorami. Otwory okienne zdobione są lekkimi firankami lub tylko osłonami takimi ja białe żaluzje drewniane. Chociaż ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest połączenie firanek w jasnym odcieniu i białych żaluzji. Osłony okienne są niezwykle funkcjonalne i gwarantują swobodną kontrole nad ilością wpadającego przez okno światła, można je podnosić i opuszczać. Białe żaluzje drewniane powodują odbijanie się wpadającego światła od lameli i rozświetlenie pomieszczenia. Wyposażenie salonu, sypialni czy kuchni w meble w odcieniu bieli stworzy harmonię i akcent łączący pomieszczenie z naturą. Biały odcień żaluzji drewnianych jest obecnie wykorzystywany również w dekoracji okien w stylu industrialnym i rustykalnym.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)