Ciekawostki

Dywany, czyli funkcjonalny i estetyczny element aranżacji mieszkania

Poszukując pomysłów na urozmaicenie wystroju pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę zakup dywanu dopasowanego do mebli, szczegółów dekoracyjnych i ogólnego charakteru wnętrza. Tekstylne dodatki mają to do siebie, że przyciągają uwagę i tworzą przytulny klimat w mieszkaniu. Takie funkcje pełnią również dywany, które pasują do rozmaitych klimatów aranżacyjnych, od inspirowanej naturą stylistyki rustykalnej po pełne elegancji i niezwykle popularne w ostatnim czasie glamour

Dlaczego w pokoju dziecięcym powinien znaleźć się dywan?

Przestrzeń dostosowana do potrzeb najmłodszego członka rodziny musi posiadać strefę przeznaczoną na zabawę. W roli jej wyznacznika rewelacyjnie spisze się miękki dywan, na którym dziecko będzie mogło swobodnie rozłożyć zabawki, położyć się, czy nawet uciąć sobie krótką drzemkę. Pokoje dziecięce często są urządzane z wykorzystaniem pełnych energii, ale nadal neutralnych kolorów, do których pasują wyraziste ozdoby. Fantazyjny dywan w zygzaki na pewno spodoba się maluchowi i jednocześnie będzie ciekawym urozmaiceniem wystroju. Wydawać by się mogło, że najlepiej umieścić go w centralnej części pomieszczenia, jednak nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Wyróżniona za pomocą dywanu strefa rozrywki może znajdować się również w jednym z rogów pokoju, na przykład w okolicy szafy czy komody służącej do przechowywania wszystkich dziecięcych skarbów: klocków, gier planszowych, lalek i wielu innych.

Jak wkomponować dywan w wystrój eleganckiego salonu?

Przestronny pokój z dużymi oknami i jasnymi meblami to kwintesencja nowoczesnego stylu. Czy w tak zaaranżowanym salonie warto umieścić dywan? Oczywiście, ponieważ dzięki niemu przestrzeń stanie się bardziej kameralna i przyjazna domownikom. Dywan w trójkąty znajdujący się w pobliżu stolika kawowego będzie zachęcał do siadania na nim z kubkiem gorącego napoju w rękach i relaksowania się po ciężkim dniu. Dodatkowo przysporzy wnętrzu wyjątkowego sznytu. Geometryczne motywy nigdy nie wychodzą z mody, gdyż są uniwersalne i łatwo wkomponować je w większość aranżacji. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu intrygującego efektu wizualnego, możemy wybrany dywan ułożyć na samym środku salonu, a wokół niego, w ściśle ustalonym porządku, ustawić fotele, sofę i rośliny doniczkowe. 

Czy wzorzyste dywany pasują do współczesnych wnętrz?

Nie ulega wątpliwości, że dzięki dywanom przestrzeń zyskuje niepowtarzalny urok. Gdy są to propozycje w konkretny deseń, jak chociażby wspominany dywan w zygzaki, końcowy rezultat wygląda nietuzinkowo i przyciąga spojrzenia. Warto więc zastanowić się, czy zależy nam na stonowanej, czy raczej dynamicznej aranżacji. W pierwszym przypadku najlepiej postawić na minimalistyczne meble i kontrastowe dekoracje typu nieco ekstrawagancki dywan w trójkąty. Jeśli zaś wystrój pomieszczenia ma być wymyślny i pełen niebanalnych rozwiązań, można śmiało pójść w kierunku łączenia skrajnych elementów. Eklektyczne koncepcje wystroju mieszkania stale zyskują na popularności, co daje nam ogromną swobodę w zakresie wybierania wyposażenia.