Gospodarka

Co warto wiedzieć o Indeksie S&P 500?

W mediach bardzo często można usłyszeć takie hasła jak indeks giełdowy, akcje, spółki itp. Zwykle łączą się z informacjami o aktualnych wskazaniach S&P 500, lub Standard & Poor’s 500. O czym mowa? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek. 

Co to jest S&P 500?

S&P 500, lub wspomniane Standard & Poor’s to 500 to najważniejszy wskaźnik, który bardzo wielu inwestorów giełdowych i klientów brokerów forex śledzi i traktuje jako podstawową informację na temat stanu gospodarki Stanów Zjednoczonych. A skąd 500? Liczba 500 umieszczona w nazwie oznacza 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw, które tenże indeks skupia. 

Początkowo, w momencie założenia indeksu (1923), spółek było oczywiście znacznie mniej. Ich liczba jednak rosła bardzo szybko, osiągając pułap 90 firm już w 1926, a 500 – w 1957. 

Jakie branże reprezentują przedsiębiorstwa skupione w S&P 500?

Jak już zostało wspomniane, przedsiębiorstw jest ok. 500 (około, bo aktualnie jest to 505 firm). Reprezentują one najróżniejsze gałęzie gospodarki. Wiodącą rolę pełni sektor IT, ale wysokie miejsca zajmują także opieka zdrowotna, sprzedaż detaliczna oraz finanse. Poniżej znajduje się lista wraz z udziałem procentowym. 

SektorWaga indeksu
Informatyka, Technologie28,0%
Zdrowie13,6%
Sprzedaż detaliczna12,0%
Finanse11,1%
Telekomunikacja9,4%
Przemysł Ciężki7,9%
Podstawowe Produkty Konsumpcyjne6,1%
Energetyka3,9%

Kryteria dołączenia do indeksu

Żeby przedsiębiorstwo zostało uwzględnione w ramach indeksu S&P 500, musi spełniać pewne warunki:

  • Kapitalizacja rynkowa na poziomie min. 14,6 mld USD
  • Firma musi być amerykańska
  • Ilość akcji w obrocie publicznym to minimum 250 000 USD miesięcznie w ciągu ostatnich 6 miesięcy
  • Dodatnia suma zarobków z poprzednich czterech kwartałów łącznie oraz z ostatniego kwartału

Oczywiście nie oznacza to, że po spełnieniu powyższych wymogów firma dołączana jest automatycznie. Akcje, które wchodzą w skład indeksu wybierane są przez zespół analityków, którzy podejmują ostateczną decyzję.

Jak wyliczana jest waga przedsiębiorstw? 

W przeciwieństwie do np. indeksu Dow Jones, gdzie waga obliczana jest poprzez zwykłe sumowanie cen komponentów oraz mnożenie ich przez stałą, w przypadku S&P 500 mamy indeks ważony kapitalizacją rynkową. Oznacza to, że ważna jest nie tylko cena akcji, ale i ich liczba. Im większa wartość spółki, tym większy jest jej wpływ na cały indeks giełdowy. W ten sposób wychodzi na to, że największą wagę w S&P 500 ma spółka o najwyższej kapitalizacji. 

Czy firma może zostać wykluczona z S&P 500?

To, że dane przedsiębiorstwo zostało włączone w skład indeksu S&P 500 nie oznacza, że miejsce jest dane na zawsze. Jeśli firma nie spełnia warunków, może zostać zastąpiona przez inną, taką, która ma lepsze wyniki. Za decyzję o wyłączaniu jednych spółek i zastępowaniu ich innymi decyduje S&P Dow Jones Indices, jednostka zależna od S&P Global. 

Przykładem przedsiębiorstwa, które po wielu latach musiało opuścić indeks jest United States Steel Corporation, jeden z najważniejszych graczy amerykańskiego przemysłu ciężkiego w XX wieku, będąc przez pewien czas nawet największą firmą na świecie. W roku 2013 jednak, po wielu latach przynoszenia strat, zostali wykluczeni z listy. 

Nie ma co ukrywać – wszystko to co dzieje się na Wall Street, prędzej czy później ma swoje odzwierciedlenie również w życiu zwykłego człowieka, nie zainteresowanego tematem. S&P 500 to ciekawy i wciąż jeszcze mało popularny sposób na sprawdzanie i śledzenie ciekawostek ekonomicznych zza oceanu. Dzięki powszechnemu dostępowi do podstawowych informacji na temat tego wskaźnika, możesz sobie pozwolić na rozszerzenie wiedzy, co pozwoli Ci nie raz błysnąć w towarzystwie.