Usługi

Co warto wiedzieć o czyszczeniu wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna jest systemem, który zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do budynku dzięki wentylatorom i filtrom. Stanowi alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej, montowana jest częściej w nowoczesnych biurowcach, budynkach użyteczności publicznej czy zakładach produkcyjnych niż w domach jednorodzinnych. Jak o nią dbać i jak często konieczne jest jej czyszczenie?

Na czym polega czyszczenie wentylacji mechanicznej?

Czyszczenie wentylacji mechanicznej polega przede wszystkim na usunięciu stałych zanieczyszczeń zalegających w kanałach wentylacyjnych. Następnie kanały są dezynfekowane środkami bakteriobójczymi i grzybobójczymi. Wentylację można czyścić na sucho przy użyciu szczotek obrotowych, sprężonego powietrza lub specjalnego odkurzacza. Wśród sposobów czyszczenia na mokro można wymienić parę wodną oraz środki dezynfekujące. Po przeprowadzeniu procesu konieczna jest inspekcja, mająca na celu ocenę, czy wszystko zostało zrobione właściwie. Firma wykonująca czyszczenie powinna wręczyć administratorowi budynku protokół i dokumentację zdjęciową.

Jak często i kiedy należy czyścić wentylację?

Zasady utrzymywania czystości i sprawności kanałów wentylacyjnych określone są przepisami Prawa Budowlanego i normami europejskimi. Uwagę powinien zwrócić m.in. zaduch w powietrzu i zbyt głośne działanie systemu. Niepokoić może też zwiększony pobór mocy. Najlepiej stan zanieczyszczenia ciągów wentylacyjnych oceni jednak inspekcja przeprowadzana przy pomocy specjalnych kamer. O to, jak często powinna być wykonywana inspekcja, najlepiej jest zapytać fachowca. Na ogół następuje ona jednak raz na rok lub dwa lata. Wiele zależy od jakości powietrza w konkretnym regionie czy typu budynku.

Jakie korzyści przynosi regularne czyszczenie wentylacji?

Czyszczenie wentylacji mechanicznej niesie ze sobą wiele korzyści, najwięcej tych związanych ze zdrowiem. Należą do nich:

  • wpływ na komfort użytkowników obiektu,
  • zmniejszenie ryzyka chorób dróg oddechowych oraz alergii,
  • zniwelowanie wpływu zanieczyszczeń na wystąpienie bólów głowy, trudności z koncentracją czy zmęczenia,
  • zmniejszenie zagrożenia pożarowego,
  • zwiększenie żywotności instalacji,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia uszkodzeń i awarii systemu.

Lepsze samopoczucie pracowników, do którego przyczynia się czyste powietrze, jest też powodem bardziej efektywnej pracy. Zapewnienie komfortowych warunków przynosi więc przedsiębiorstwu realne korzyści. Zapobieganie dużym awariom jest również lepszą opcją niż borykanie się z ich skutkami.