Nieruchomości

Ciągły wzrost cen za mieszkania w stanie deweloperskim

Od kilku lat nowe mieszkania lawinowo drożeją. Kwestia tyczy się również tych z rynku wtórnego. Mimo tego, że już w czerwcu osiągnięty został pułap, w którym na rynku pojawiło się więcej mieszkań, niż zostało sprzedanych. Można odnieść wrażenie, że rynek pierwotny nasycił się. Sprawdźmy z czego to wynika.

Nowe inwestycje – jak wygląda ich sprzedaż?

Najwięcej mieszkań sprzedaje się w Warszawie. Są też najdroższe. Jednak w okresie wakacyjnym tendencja była bez wątpienia spadkowa. Według danych w czerwcu 2021 roku sprzedanych zostało aż o 36% mniej mieszkań niż np. w kwietniu. Jedynie w Gdańsku mieszkania deweloperskie przeżywały dobry okres. Ich sprzedaż względem poprzednich miesięcy wzrosła o 20%.

Z pewnością dla inwestorów z tego regionu ta wiadomość jest bardzo pokrzepiająca. Zwłaszcza, że w okresie od marca do maja popyt na nowe mieszkania nad morzem był niepokojąco niski. W stolicy Dolnego Śląska różnice między poszczególnymi miesiącami nie były rażące. Spokojnie można stwierdzić, że sytuacja we Wrocławiu jest stabilna.

Mniej kupujących odnotowano także w Poznaniu. Mieszkania od dewelopera, spadły w tym obszarze aż o 48%. Z każdym miesiące ubywa chętnych na nowe mieszkania. Jest to ewidentny sygnał, że ceny, które obecnie kształtują rynek nieruchomości, w każdym z obszarów w Polsce są zbyt wysokie. W oczekiwaniu aż nastąpi przełom na rynku deweloperskim, potencjalni klienci zdecydują się na zakup mieszkań z rynku wtórego. Największą sympatią cieszą się mieszkania sprzedawane bez pośredników, bezpośrednio od właściciela. Dzięki temu cena nieruchomości jest niższa.

Warto też wziąć pod uwagę jeszcze jedną ewentualność. Prawdopodobnie popyt na nowe inwestycje przeniesie się z dużych miast, do mniejszych miejscowości na tzw. przedmieścia. Zwłaszcza te dobrze skomunikowane z pobliskim dużym miastem. Nieruchomości znajdujące się poza dużymi aglomeracjami, ale na tyle blisko, że dojazd do centrum np. Warszawy zajmuje 30-40 minut, są tańsze niż te znajdujące się w obrębie dużego miasta. Według najnowszych danych bardzo dużo mieszkań sprzedaje się właśnie w okolicach Warszawy. Wyróżnia się powiat wołomiński, pruszkowski i piaseczyński. Ceny nieruchomości są tam niższe niż w Warszawie, ale mimo wszystko również tam zaobserwować możemy tendencję wzrostową.

Znajdźcie inwestycje dla siebie na https://www.wybierzdewelopera.pl