Bonding należy do najczęściej stosowanych metod odbudowy zębów, usprawniających ogólną estetykę jamy ustnej. Zabieg ten pozwala na znaczną poprawę kolorytu uzębienia, przynosząc natychmiastowe efekty. Dodatkowym atutem techniki jest bezbolesność całej procedury. Poznaj dokładny przebieg bondingu zębów oraz wskazania do zabiegu!
Bonding – przebieg zabiegu
Bonding jest jednym z podstawowych zabiegów wykonywać w ramach tzw. stomatologii estetycznej. W czasie procedury ząb pokrywany jest cienką warstwą żywicy kompozytowej, stosowanej również przy leczeniu próchnicy. Tworzywo dostosowuje się do uzębienia, niwelując powstałe wady. Odcień kompozytu jest wcześniej dopasowywany do koloru zębów, usprawniając tym samym ogólną estetykę.
W początkowym etapie pobierane są wyciski uzębienia, na podstawie których formowany jest końcowy kształt szkliwa. Procedura zabiegowa w gabinecie stomatologicznym Klinika Uśmiechu w Chorzowie rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów. Bonding jest całkowicie bezbolesny, w związku z czym znieczulenie podawane jest wyłącznie w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości uzębienia. W następnym etapie stomatolog w niewielkim stopniu zmniejsza przednią część szkliwa i wytrawia preparowaną część kwasem.
Po części przygotowawczej aplikowana jest warstwa żywicy kompozytowej. Jednocześnie stomatolog modeluje tworzywo, dopasowując je do kształtu uzębienia. W końcowej części nanoszony jest właściwy kompozyt, o kolorze dostosowanym do uzębienia pacjenta. Zaaplikowany materiał jest naświetlany specjalistyczną lampą polimeryzacyjną, celem optymalnego utwardzenia.
Zjawisko adhezji u podstaw bondingu
Zabieg bondingu zębów wykonywany jest w oparciu o tzw. zjawisko adhezji. Wspomniane pojęcie określa przyleganie do siebie warstw tworzywa w wyniku oddziaływań międzycząsteczkowych. Adhezja jest możliwa dzięki różnicy napięć powstających na styku łączonych materiałów. Efektem tego są nietrwałe wiązania chemiczne oraz silne przywarcie kompozytu do szkliwa.
Czas realizacji bondingu
Czas realizacji bondingu zębów nie jest jednoznaczny i w dużej mierze zależy od zakresu przeprowadzanej korekty. W większości przypadków cała procedura trwa od 30 do 60 minut.
Efekty bondingu zębów
Efektem bondingu jest przede wszystkim ogólna poprawa estetyki uzębienia. Niwelowane są wszelkie skazy i przebarwienia na szkliwie. Dodatkową zaletą jest naprawa powstałych ukruszeń i pęknięć.
Bonding zębów przynosi natychmiastowe efekty w postaci korekty kształtu zębów – pod kątem szerokości i długości. Wykonywany zabieg zamyka szpary między zębami oraz wypełnia niepożądane wyszczerbienia.
Bonding – wskazania i przeciwwskazania
Podstawowym wskazaniem do bondingu są ukruszone zęby, co dotyczy szczególnie siekaczy przyśrodkowych górnych. W praktyce najczęściej ulegają one wyszczerbieniu.
Bonding jest doskonałą metodą w przypadku niewielkich problemów z uzębieniem, wykorzystującą żywię kompozytową do poprawy ogólnej estetyki jamy ustnej. Wskazaniem do zabiegu jest również zniekształcenie bądź złamanie posiadanej korony. Zastosowany bonding zębów jest techniką skutecznie maskującą przebarwienia, nadając uzębieniu pożądany koloryt. Opisywana procedura pozwala również na całkowite zniwelowanie szpar międzyzębowych, w tym diastemy.
Podstawowym przeciwwskazaniem do bondingu jest obecność chorób przyzębia oraz próchnicy. Opisywany zabieg może być wykonywany wyłącznie na zdrowych zębach. Procedura nie jest również stosowana u osób z bruksizmem (zgrzytanie zębami).
Bonding zębów – dlaczego warto?
Bonding zębów jest z całą pewnością warty rozważenia przez osoby z ukruszonym uzębieniem, przebarwieniami bądź widocznymi szparami międzyzębowymi. Do zalet procedury należy nieinwazyjność, dzięki której naturalne tkanki zęba nie są naruszane.
Efekty bondingu są widoczne po zaledwie jednej wizycie, trwającej maksymalnie 60 minut. Odbudowane uzębienie można w przyszłości zamienić na trwałe licówki porcelanowe, bowiem trwałość kompozytów szacowana jest na około 5 lat.