Bankowość i finanse

Promocje bankowe – chwyt marketingowy czy dodatkowe źródło zysku?

Promocje bankowe, to idealny sposób na zdobycie dodatkowej gotówki bez większego zaangażowania i ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Oczywiście zanim zdecydujemy się na skorzystanie z dowolnej promocji, to warto zapoznać się z regulaminem oferty oraz samego produktu bankowego, nie pomijając oczywiście tabeli opłat i prowizji, która może być kluczowa w określeniu czy dana promocja będzie dla nas opłacalna czy też nie. Promocje bankowe dotyczą nie tylko rachunków osobistych, ale także firmowych i warto o tym wiedzieć prowadząc działalność i szukając idealnego konta dla firmy, ponieważ nie każdy ranking kont dla firm pokaże nam dodatkowe oferty, w jakich możemy posiadać konto firmowe.

Na czym polegają promocje bankowe?

Promocje bankowe, to w najprostszym ujęciu „coś za coś”. W zamian za spełnienie określonych w regulaminie promocji warunków, bank przyznaje uczestnikowi promocji nagrody rzeczowe (vouchery, bilety do kina, różnego rodzaju urządzenia) lub pieniężne w postaci uznania bezpośrednio na konto. W promocjach mogą brać udział w zasadzie wszystkie produkty bankowe, jednak najczęstszym i najbardziej popularnym są konta osobiste i firmowe oraz karty kredytowe. Zazwyczaj wśród warunków, poza samym założeniem konta, czy podpisaniem umowy o kartę kredytową musimy dokonać określonej ilości transakcji kartą lub transakcji na określoną kwotę, wykonać pewną ilość przelewów, zalogować się do bankowości online albo zapewnić stałe wpływy na konto w określonej kwocie – wszystko oczywiście w terminach określonych regulaminem promocji. Po spełnieniu wszystkich warunków, organizator promocji (nie zawsze organizatorem będzie bank) przekazuję nam w wybranym terminie nagrodę.

Jak skorzystać z kilku promocji bankowych jednocześnie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań aby brać udział w kilku różnych promocjach bankowych w różnych bankach, ale zanim się tak stanie, warto porównać warunki, jakie trzeba spełnić na potrzeby każdej z promocji. Zakładając że chcemy otworzyć dwa konta osobiste w różnych instytucjach finansowych, należy sprawdzić, czy np. jednym z warunków promocji nie jest wpływ wynagrodzenia na konto. Jeżeli tak jest, a mamy tylko jedno źródło dochodu, to nie warto tracić czasu, ponieważ pracodawca nie będzie w stanie podzielić naszej wypłaty aby przelać ją na dwa rachunki jednocześnie. Warto więc doczytać regulamin i sprawdzić jakiego rodzaju wpływu na konto muszą zostać zapewnione. To na co należy zwrócić uwagę to także kwota jaką musimy wydać w związku z transakcjami kartą. To pozwoli nam ocenić, czy będziemy w stanie spełnić warunki zarówno w jednym jak i w drugim banku. Podstawą jest więc dokładna analiza regulaminu promocji i ocena, czy sprostamy dwóm ofertom jednocześnie.

Jakie haczyki mogą czekać na nas w związku z promocjami bankowymi?

Przede wszystkim musimy upewnić się, że produkt z jakiego chcemy skorzystać w ramach promocji jest bezpłatny, albo upewnić się co zrobić aby taki był, aby później nie okazało się, że ponosimy koszty za prowadzenie rachunku czy za kartę. Jeżeli chodzi o same promocje, to częstym błędem jacy popełniają uczestnicy jest niedoczytanie zasad. Na co więc zwrócić uwagę? Oto kilka punktów:

  • Jeżeli regulamin promocji narzuca na nas konieczność wykonania transakcji do określonej daty, to zazwyczaj mają być to już transakcje zaksięgowane na rachunku. Jeżeli mamy wykonać transakcję na 100 zł do dnia 19.02.2022 r. i w tym właśnie dniu ją wykonamy, ale zostanie ona rozliczona dopiero następnego dnia, warunek nie zostanie spełniony.
  • Uczestnik promocji – czyli dokładne określenie w regulaminie, kto może z niej skorzystać i zazwyczaj są to osoby które w okresie roku lub dłużej nie miały w banku żadnego produktu, albo jakiegoś konkretnego. Jest to często pomijany punkt przez Klientów, a bardzo istotny.
  • W warunkach promocji bankowych, często spotykamy się z określeniem „wpływu na konto”, który trzeba zapewnić, aby otrzymać premię. Niekiedy regulamin mówi wprost o jaki wpływ chodzi, a niekiedy „wpływem na konto” jest wynagrodzenie, o czym uczestnicy promocji nie wiedzą, bo czytając regulamin pobieżnie opuszczają słowniczek, który bywa czasem najistotniejszy w całej regulacji dotyczącej promocji bankowych.