Ciekawostki

Netflix zwycięzcą Złotych Globów

Z pewnością 2020 rok należał do serwisów online. Ogromnym powodzeniem w czasie pierwszego lockdownu cieszyły się kasyna online oferujące darmowe spiny za rejestrację bez depozytu 2021. Obok nich wygranymi okazały się także serwisy streamingowe z filmami, serialami czy oferujące muzykę. Ich rozwój i sukces jest zauważalny choćby po ceremonii Złotych Globów, która została zdominowana przez Netflixa.

Nagrody w dobie pandemii

Jeszcze rok temu zanim doszło do światowego lockdownu, mogliśmy oglądać galę wręczenia Złotych Globów w tradycyjnej formie. Gospodarzem był wtedy niezawodny Ricky Gervais, który oczywiście nie oszczędził wielu celebrytów. Tym razem pierwszy raz w historii mieliśmy do czynienia z wydarzeniem w pełni online. 78. gala rozdania Złotych Globów miała zupełnie inną formułę. Po raz kolejny prowadzącymi były Tina Fey i Amy Poehler, jednak znajdowały się one w osobnych miejscach. Ta druga wraz z częścią osób ogłaszających zwycięzców, nadawała bezpośrednio z tradycyjnego miejsca, jakim jest Beverly Hilton Hotel w Beverly Hills. Dzięki nowoczesnym technologiom obie prowadzące wyglądały niczym na jednej scenie. Z nominowanymi łączyły się także online, więc każdy we własnym domu czekał na werdykt. Niektórzy ubrali się odświętnie, niczym na klasyczną galę, inni jak na co dzień, a niektórym zdarzyło się być nawet w pidżamach.

Netflix rządzi!

Już przed ogłoszeniem nagród wiadomo było, że głównym wygranym tegorocznych nagród będzie Netflix. Dostał aż 42 nominacje, z czego najwięcej zyskali Man i 4. sezon TheCrown. Co prawda Mank okazał się największym przegranym gali, gdyż nie dostał żadnej statuetki, to jednak The Crown wraz z innymi serialami zgarnęło najwięcej statuetek dla jednego producenta, jakim jest Netflix. W przypadku nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej serial o brytyjskiej rodzinie królewskiej dostał aż 4 statuetek: najlepszy serial dramatyczny, aktor w serialu dramatycznym: Josh O’Connor, aktorka w serialu dramatycznym: Emma Corrin, aktorka drugoplanowa w serialu: Gillian Anderson.

Do tego Gambit Królowej dostał nagrodę w kategorii film telewizyjny lub serial limitowany, a grająca w nim Anya Taylor-Joy nagrodę za najlepszą aktorkę w serialu limitowanym. Także i w kategoriach filmowych Netflix dostał kilka statuetek: Rosamund Pike za aktorkę w komedii lub musicalu za O wszystko zadbam, Aaron Sorkin za najlepszy scenariusz za Proces siódemki z Chicago.

Nomadland wygrywa filmowo

Z pewnością w kategoriach filmowych największym wygranym okazał się Nomadland. Zdobył on nagrodę dla najlepszego dramatu, zaś Chloé Zhao dopiero jako druga kobieta w historii otrzymała statuetkę za najlepszą reżyserię. Wiele na to wskazuje, że tak może prezentować się także wybór członków Akademii Filmowej. 2 nagrody dostał również Kolejny film o Boracie, w tym Sacha Baron Cohen za najlepszą rolę w komedii. Chadwick Boseman pośmiertnie wygrał w kategorii najlepszy aktor w dramacie, choć trzeba przyznać, że w tym roku na nagrody zdecydowanie zasłużył Riz Ahmed za genialną rolę w Sound of Metal.

Z pewnością w kategorii kobiecej sporym zaskoczeniem była Andra Day z nagroda główną za The United States vs. Billie Holiday. Większość osób spodziewała się raczej statuetki dla Frances McDormand za Nomadland

Tegoroczne wręczenie nagród jeszcze bardziej pokazuje, jak wielkim medium i dominatorem stał się Netflix. W dobie zamkniętych kin produkcje online zyskują coraz większe znaczenie. Wraz z rozwojem Netflixa, HBO, Disney+ czy Amazon Prime Video będziemy tylko świadkami coraz większego ich udziału w świecie filmowym.