Złoto od zawsze było podstawą systemów monetarnych, tak więc obecnie stanowi znaczącą część rezerw walutowych wielu państw (w tym najbardziej rozwiniętych). Z informacji prasowych można dowiedzieć się, że banki centralne w ostatnich latach skupowały około 20% rocznego wydobycia kruszcu. Jest to związane m.in. z tym, że podaż złota jest ograniczona, gdyż nie można jej dowolnie zwiększyć jak to odbywa się obecnie w dobie kryzysu przez dodruk pieniądza. Powyższe powoduje, że w dłuższym okresie czasu złoto uważane jest za jedną z najlepszych metod zabezpieczenia wartości przez inflacją lub dewaluacją. Dzieje się tak również, w czasach znaczących zmian politycznych, wówczas można zauważyć jak na rynkach finansowych złoto zyskuje na wartości. Złoto to rodzaj inwestycji, która nie ma ryzyka niewypłacalności czy bankructwa, więc przez inwestorów kruszec traktowany jest jako „bezpieczna inwestycja”.
Obserwuje się również znaczące zapotrzebowanie na złoto. Pamiętać należy, że historycznie najwięcej złota skupowanego było w celach jubilerskich później dopiero celach inwestycyjnych. W ostatnich latach znacząco wzrosła rola złota z uwagi na jego zastosowanie przemysłowe dla przykładu w elektronice, technologii informatycznej, medycynie i stomatologii, a także w lotnictwie.
Popyt na monety i sztabki czasami jest nieco niższy porównując różne okresy, jednym z powodów to brak fizyczny towaru w postaci złota, co również świadczy o popycie i bezpieczeństwie inwestycji w złoto.
Ważnym elementem jest to, że zmiany kursu złota nie są bezpośrednio związane ze zmianami cen innych aktywów, dlatego złoto przez niektórych uważane jest za ważny element dobrze zbudowanego portfela inwestycyjnego. Cena złota może być zmienna w krótkim okresie czasu, co mogłoby wskazywać że na inwestycji jesteśmy stratni, jednak kruszec ten zawsze utrzymywał wartość w dłuższym okresie. Fajnie wiedzieć, że najmniejszą sztabkę złota, o wadze pół grama, można kupić już za ok. 100 złotych.
Złoto inwestycyjne w formie fizycznej występuje w postaci sztabek oraz monet, trzeba być świadomym że nie ma ono wartości kolekcjonerskiej. Niektóre monety bulionowe zawierające błędy w produkcji lub atrakcyjny rok wydania ( związany z ważną datą ) mają inną wartość. Zarówno sztabki złota jak i monety charakteryzują się wysoką zawartością kruszcu i na tej podstawie jest wyceniana ich wartość.
Złoto dewizowe to wyjątkowo cenny metal i ważne, aby umieć je rozpoznać na tle innych. Do wartości dewizowych zaliczamy złoto dewizowe i platynę dewizową – złoto i platyna są w stanie nieprzerobionym, występują pod postacią sztab, monet wybitych po 1850 roku lub półfabrykatów. Złotem i platyną dewizową mogą być także przedmioty, których zazwyczaj nie wytwarza się z tych surowców (zgodnie z ustawą Prawo dewizowe).
Cenę złota dewizowego ustala się według aktualnej ceny surowca na rynku krajowym, zaś transakcje mogą przeprowadzać jedynie pełnoletnie osoby.
Inwestycja w złoto jest bardzo prosta. Klasyczne monety kolekcjonerskie, jak i współczesne monety, czy też inne produkty takie jak medale mają określoną wartość. W przypadku monet inwestycyjnych oblicza się jedynie wartość materialną i niewielką premię za koszty emisji.
Popularnością cieszą się monety bulionowe, można zobaczyć południowoafrykański Krugerrand, Wiedeński Filharmonik czy Amerykański Orzeł. Każdy, kto lubi historię, może przy okazji ich oglądania dowiedzieć się wiele historycznych ciekawostek.
Oprócz czystej wartości złota jako metalu, istnieje też wartość numizmatyczna, którą posiada wiele starych złotych monet i mogą one zostać sprzedane w pobliżu ceny czystego złota. W ofercie kupna można znaleźć sztabki złota oraz inne monety renomowanych producentów z całego świata, co jest możliwe dzięki bezpośrednim kontaktom z mennicami oraz oficjalnymi dystrybutorami, dlatego ceny są tak zróżnicowane.