Zakupy

Jak zabezpieczyć metalowe konstrukcje za pomocą farb antykorozyjnych?

Wolny weekend to idealna pora na odświeżenie metalowych elementów w naszych garażach czy ogrodach. Niestety nawet najlepiej zabezpieczona powierzchnia może ulec wpływowi czynników zewnętrznych. Dlatego warto co kilka lat zainwestować w farbę antykorozyjną. Jak ona działa?

Czym są farby antykorozyjne?

Farby antykorozyjne to produkty wykorzystywane do ochrony przed rdzewieniem konstrukcji wykonanych ze stali lub metali nieżelaznych. Świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie inne preparaty zawiodły na dłuższą metę. Jej działanie polega na wytworzeniu szczelnej powłoki, która chroni metal przed czynnikami zewnętrznymi. Wśród tych czynników znaleźć można cząsteczki wody czy inne substancje reagujące z metalami zawartymi w masie konstrukcji. Farby antykorozyjne TrokenTech zawierają również składniki zmniejszające podatność na przechodzenie jonów metali do elektrolitu, czyli inhibitorów korozji.

Właściwości farb antykorozyjnych

Farby antykorozyjne są szczególnym typem farb do malowania. Ich głównym przeznaczeniem jest ochrona powierzchni stalowych czy metalowych przed szybkim uleganiem zjawisku korozji. Dodatkowym atutem może być odporność na promieniowanie UV. To powoduje, że warto je wykorzystać do pokrycia konstrukcji poza domem, przykładowo mogą to być ogrodzenia czy elementy ozdobne w ogrodach. Ponadto odznaczają się wysoką przyczepnością i długoletnią wytrzymałością, co pozwala na bezpieczne zastosowanie bez powtórnego aplikowania przez kilka sezonów. Przyczynia się to do skutecznej ochrony powierzchni przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz przed obciążeniami chemicznymi przy zachowaniu wysokiej jakości i estetyki.

Jakie są rodzaje farb antykorozyjnych?

Przed wyborem określonej farby antykorozyjnej, warto zastanowić się jakie powierzchnie zamierzamy nią pokryć. Niezwykle istotne jest także wystawienie na oddziaływanie określonych czynników chemicznych, które mogłyby przyczynić się do przyspieszenia zjawiska korozji. Obecnie znajdziemy wiele różnych podkategorii farb, m.in.:

  • farby epoksydowe;
  • systemy Noxyde/Peganox;
  • poliuretany;
  • poliwinyle;
  • farby alkidowe;
  • chlorokauczuki;
  • akryle.

Oprócz tego znajdziemy również spraye, które odznaczają się szybkim wysychaniem i z czasem nie żółkną, co pozwala na zachowanie długotrwałe koloru.

Zastosowanie w otoczeniu domowym

Zastosowanie farb antykorozyjnych jest szczególnie wysokie. Pomimo iż początkowo wykorzystywano je głównie w przemyśle i ochronie masywnych konstrukcji metalowych takich jak mosty czy wieże, teraz świetnie sprawdzają się także w gospodarstwach domowych. Wiele powierzchni, nie tylko ozdobnych, wymaga zabezpieczenia przed korozją, a tym samym niszczeniem. Z tego powodu stosuje się je w konserwacji mebli, ogrodzeń czy elementów małej architektury.