Wiele osób przymierzających się do uruchomienia własnej firmy staje przed wyzwaniem jakim jest utworzenie biznes planu swojego przedsięwzięcia. Może to być zarówno biznes plan do użytku wewnętrznego, który usystematyzuje ogólne plany biznesowe, odsłoni wąskie gardła oraz pozwoli wstępnie oszacować rentowność przedsięwzięcia lub biznesplan jaki składa się w celu uzyskania kredytu bankowego lub dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej udzielanej przez Powiatowe urzędy pracy zarówno ze środków Funduszu Pracy jak i funduszy unijnych.
Rodzi się pytanie – od czego zacząć, jeżeli nie posiada się żadnego doświadczenia w tej materii. Czym innym jest bowiem ogólna koncepcja biznesowa, a czym innym spójny dokument łączący analizę, wyliczenia oraz dane statystyczne. Zasadniczo pojawiają się dwa wyjścia. Albo zlecić wykonanie planu biznesowego wyspecjalizowanej w tym firmie doradczej, albo wykonać go samodzielnie – opierając się na sprawdzonych przykładach o wysokiej wartości merytorycznej. Oczywiście każdy biznes jest inny i nie ma czegoś takiego jak jeden ogólny wzór biznes planu, który miałby zastosowanie w każdym przypadku. Nawet w przypadku podobnej działalności, lecz uruchamianej w innej miejscowości – realia lokalnego rynku mogą diametralnie zmieniać sytuację. Wzór gotowego biznesplanu należy więc traktować raczej jako wsparcie merytoryczne dla własnej pracy. Z pewnością można znaleźć tam wiele użytecznych wskazówek oraz informacje, gdzie znaleźć wartościowe źródła danych, na których można opierać się przy projektowaniu własnej firmy.
Taki gotowy biznesplan powinien zawierać prognozę finansową, analizę SWOT, opis konkurencji, plan marketingowy oraz opis rynku w makroskali i mikroskali. Może się okazać, iż pracując z takim dokumentem zwrócimy uwagę na sprawy, które do tej pory nie przyszły nam do głowy (np. zagrożenia podatkowe, wpływ alternatywnych technologii etc.) Pracując z tego typu dokumentem na pewno skróci się czas pracy, gdyż nie trzeba wyważać uchylonych drzwi. Nie zmienia to jednak faktu, iż nawet najlepszy wzór nie zastąpi krytycznego myślenia, łączenia faktów oraz dogłębnej znajomości rynku. Jeżeli więc posiada się pomysł na biznes a jednocześnie do tej pory nie miało się styczności z daną branżą, dobrze skontaktować się z fachowcami, którzy w oparciu o szczegółowy wywiad i własne analizy przygotuję nam plan biznesowy.